Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KONCERT W SYNAGODZE

Utworzono dnia 30.11.2019
Czcionka:

     Tak – teraz już możemy potwierdzić.

     Dnia 29 listopada (piątek) w Wojsławicach w synagodze, odbył się niezwykły koncert!

     Wojsławicka bima znów zabrzmiała.

     Licznie przybyłych gości przywitała Sylwia Jasiuk - Dyrektor GCKSiT w Wojsławicach, która przekazała prowadzenie spotkania Agnieszce Poźniak i Elżbiecie Rojek. Wydarzenie rozpoczęło się od zapalenia świec szabatowych przez kobiety, które zgodnie z kulturą żydowską są opiekunkami domowego ogniska. Następnie została odmówiona modlitwa. W trakcie zapalania świec Elżbieta Rojek zaśpiewała pieśń rozpoczynającą – „Leć wysoko ptaku, leć - z czyjej ręki będziesz jadł, kto ciebie napoi”. Potem nastąpiła uczta muzyczna.

     Gościł u nas Volker Biesenbender - światowej sławy skrzypek, wirtuoz, ulubiony uczeń lorda Yehudi Menuhina oraz Jakub Stefaniak –  młody geniusz, akordeonista, uczeń Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Koncert dzielił się na dwie części – w pierwszej Volker przypomniał o wydarzeniach trudnych, tragicznych – o pogromach na ludności żydowskiej, o głodzie, o biedzie i o tym, jak społeczność żydowska radziła sobie w zaistniałych sytuacjach. Druga część była poświęcona pieśniom chasydzkim, pieśniom Schuberta i wesołym improwizacjom jazzowym. W nastrój pieśni wprowadzały nas opowieści Volkera tłumaczone przez Agnieszkę Poźniak.

     W przerwie koncertu odprawiony został Kidusz. Modlitwa ta składa się z dwóch części: błogosławieństwa dla wina i błogosławieństwa dla szabatu. Nad kielichem wina oraz nad chlebem/chałką, które symbolizują radość, odmawia się trzy wersy biblijne, które opowiadają o ustanowieniu dnia odpoczynku, czyli szabatu.

     Po uczcie muzycznej i wspólnie odśpiewanej pieśni „Henei ma tov umanaim” nastąpiła uczta kulinarna.

     Na stołach stały potrawy przygotowane podczas warsztatów kuchni żydowskiej.

     Bardzo dziękujemy Volkerowi Biesenbenderowi oraz Jakubowi Stefaniakowi za niezwykły koncert, który zapadnie nam w pamięci na długie lata.

     Serdecznie dziękujemy Davidowi Hadadowi za odprawiony kidusz. Dziękujemy również Agnieszce Poźniak za poprowadzenie warsztatów, przybliżenie nam istoty szabatu, za tłumaczenia i za wszelką okazaną pomoc.

     Szczególne podziękowania dla Jeronimo Martins – Biedronka dyskont w Wojsławicach, Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Ziemi Chełmskiej", Katarzyny Stasiuk, Cafe Żaczek - Bożena Poźniak oraz "Nasza Chata" Centrum Bankietów i Przyjęć w Chełmie za dar serca i pomoc w przygotowaniu wydarzenia, a także dla Joanny Mołczan za piękną fotorelację.

     Dziękujemy licznie przybyłym gościom i zapraszamy na przyszłe wydarzenia.

 

 

Galeria:

Utworzono dnia 30.11.2019, 14:06

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 41

W poprzednim tygodniu: 112

W tym miesiącu: 290

W poprzednim miesiącu: 423

Wszystkich: 44026

Kalendarium

Styczeń 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Pogoda

Zegar