Starosłowiańskie zaślubiny

Utworzono dnia 11.02.2017

Bayle z GCK w Parku Historycznym - starosłowiańskie zaślubiny.

Niedawno reaktywowane Bayle to już siedmioosobowy zespół bębnistek z GCK w Wojsławicach. Na zaproszenie Prezesa Parku Historycznego Jarosława Wolińskiego 20 września 2014r. wzięliśmy udział w spektaklu „starosłowiańskie zaślubiny”. Trzy tygodnie wcześniej wszystkie role spektaklu zostały obsadzone, a głównymi bohaterami zostali: panna młoda – tancerka z Modern Jazz oraz pan młody – hutnik z bractwa rycerskiego, oboje z Lublina. Niestety panna młoda trafiona grypą na premierze nie wystąpiła. Po konsultacji z Jarkiem uznaliśmy, że zastąpi ją Karolina S. z Wojsławic. I tak też się stało. Korowód z panną młoda  w asyście rycerstwa i dam dworu przybył na  plac rytualny nie opodal  grodziska. Po oficjalnych ceremoniach młodych pobłogosławiła słowiańska wiedźma. Ale reżyser wprowadził do sztuki element dramatyczny. Tuż po zaślubinach jeden z wojów zaślepiony zazdrością zmącił radość kochanków i nieumyślnie pozbawił pannę młoda życia. Drugi akt sztuki to starosłowiański pochówek. Odbył się on z godnie z pradawną tradycją. Pannę młodą owiniętą w całun złożono na stosie. Ale wcześniej w żałobnym korowodzie w asyście widzów przeniesiono zmarłą na cmentarz otoczony fosą. Kiedy zapalono stos ze zwłokami(kukłą) bębnistki  z Wojsławic: Milena S. Dominika D. i Kasia G. oraz tancerki z Modern Jazz  z Karoliną S. wykonały tanaczno-muzyczne obrzędy pochówkowe. Po spektaklu wszyscy udali się na ucztę - wszystkie potrawy przygotowano wg. receptury staropolskiej.

Słowianiskie Zaślubiny

Utworzono dnia 11.02.2017, 14:18