WIGILIJNY CZAS W WOJSŁAWICACH

Utworzono dnia 29.12.2016

Wigilia to czas magiczny, który wyzwala w nas potrzebę przebywania w gronie najbliższych, dzielenia się opłatkiem i składania sobie najserdeczniejszych życzeń. To czas, w którym nikt nie powinien być sam. Okres Świąt Bożego Narodzenia to otwartość serc jakże potrzebna każdemu z nas. Świętowanie narodzin Dzieciątka Jezus poprzedza wieczerza. Wielka rodzina mieszkańców Gminy Wojsławice tradycyjnie, jak co roku, również i teraz spotykała się przy stołach wigilijnych by życzyć sobie wszystkiego, co najlepsze.

Wójt Gminy Wojsławice - Henryk Gołębiowski gratulując pięknego występu podziękował dzieciom za pełen wzruszeń występ jasełkowy wręczając słodki upominek dla wykonawców. Ks. proboszcz Zbigniew Kasprzyk zaprosił utalentowanych młodych artystów na wystawienie Jasełek w świątyni parafialnej 8 stycznia. Następnie odbyło się wigilijne spotkanie opłatkowe przy stole.

W niedzielę 18 grudnia 2016 r. w wojsławickim ratuszu odbyła się III Wigilia Wojsławian. Podczas uroczystości Henryk Gołębiowski - Wójt Gminy Wojsławice, Krzysztof Grabczuk – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Tomasz Szczepaniak – Wicestarosta Chełmski, ks. mitrat Jan Łukaszuk - proboszcz Parafii Prawosławnej p.w. Św. Jana Teologa w Chełmie,  ks. Zbigniew Karbowniczek – proboszcz Parafii p.w. Św. Barbary w Turowcu, ks. Zbigniew Kasprzyk – proboszcz Parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Wojsławicach i ks. Marcin Zieliński z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku złożyli życzenia wszystkim przybyłym. Przebywający w parafii rekolekcjonista – ks. dr Waldemar Głusiec z Metropolitarnego Seminarium Duchownego w Lublinie odczytał z Pisma Świętego fragment o narodzeniu Jezusa. Następnie mieszkańcy oraz zaproszeni goście podzielili się opłatkiem, który jest symbolem pojednania i przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości. Degustowano również tradycyjne potrawy wigilijne.

Ważnym punktem obchodów Wigilii Wojsławian było nadanie Edmundowi Jarosiewiczowi tytułu Honorowego Obywatelstwa Gminy Wojsławice, który pamiątkową statuetkę i akt nadania honorowego obywatelstwa odebrał z rąk Adama Łopockiego – Przewodniczącego Rady Gminy Wojsławice oraz Alicji Jabłońskiej – Wiceprzewodniczącej Rady Gminy.

W trakcie uroczystości, nowopowstała drużyna harcerska działająca przy Zespole Szkół Publicznych w Wojsławicach-Kolonii kwestowała na rzecz Julii Aleksiejuk – 9-letniej mieszkanki naszej gminy.

Świąteczny charakter spotkania podkreślały pięknie śpiewane kolędy. W części artystycznej wystąpili: Zofia Lenart z Chełma, solistka ludowa Czesława Moskwa, chór „Violina” z Zespołu Szkół Publicznych w Wojsławicach-Kolonii, oraz zespoły działające przy Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Wojsławicach: „Czerwona Jarzębina”, chór „Wojsławianie”, Promyki”, „Mada Bis”.

Kolejne spotkanie wigilijne odbyło się dnia 21 grudnia br. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Wojsławicach. W to najbardziej magiczne święto w roku spotkali się uczestnicy Warsztatu, ich bliscy oraz zaproszeni goście. Wszyscy poczuli się jak jedna wielka rodzina. Stworzeniu świątecznej atmosfery sprzyjały piękne dekoracje i wspaniałe zapachy wigilijnych potraw. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Wojsławice oraz Prezesi Banku Spółdzielczego w Wojsławicach. Spotkanie otworzyła Krystyna Kniaziuk – Kierownik placówki, przedstawiając najważniejsze jej osiągnięcia oraz przypominając istotę Świąt Bożego Narodzenia. Wiele wzruszeń przyniosło piękne wystawienie Jasełek w wykonaniu uczestników i pracowników Warsztatu. Przedstawienie wyreżyserowała Lidia Skowron. Zaangażowanie aktorów, szczerość i siła przekazu pozwoliła prawdziwie przeżyć cud narodzin Boga.

Dzień później miejsce miało spotkanie opłatkowe w Zespole Szkół Publicznych w Wojsławicach-Kolonii, integrujące społeczność lokalną. Uczestniczyli w nim uczniowie wraz z rodzicami i dziadkami, nauczyciele, nauczyciele – emeryci, pracownicy administracji i obsługi szkoły, a także przedstawiciele władz samorządowych i zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczęła dyrektor zespołu szkół Justyna Starko–Gadzała, wprowadzając zebranych w świąteczny nastrój. Dzieląc się radością Bożego Narodzenia i głosząc Dobrą Nowinę uczniowie klas IV i V wystawili przepiękne Jasełka. Młodzi aktorzy wcielili się w role postaci Świętej Rodziny, pasterzy, aniołów, mędrców ze Wschodu przenosząc zebranych do Betlejem. Ukazanie słabości zła wobec siły Dzieciątka Jezus napełniło wszystkich zebranych radością i optymizmem. Przedstawienie wyreżyserowała Krystyna Radomska, oprawę muzyczną w wykonaniu chóru „Violina” opracował Krzysztof Jasiuk.

Wigilijnym spotkaniom tradycyjnie towarzyszyło czytanie Pisma Świętego, dzielenie się opłatkiem, degustacja potraw, świąteczne życzenia oraz śpiewanie kolęd. Miła, rodzinna atmosfera, spokój, wzajemny szacunek i zrozumienie stworzyły niepowtarzalny bożonarodzeniowy klimat.

WIGILIJNY CZAS W WOJSŁAWICACH

Utworzono dnia 29.12.2016, 14:42